PLOŠTICA POSTEĽNÁ

Ploštica posteľná sa v dnešnej dobe nachádza takmer na celom svete.  Od roku 1980 sa ich výskyt enormne zvýšil. Prítomnosť ploštíc bola charakteristická hlavne pre rozvojové krajiny, no po čase sa začali šíriť aj v rozvinutých krajinách.

Výskyt ploštíc je alarmujúci v krajinách ako je USAKanada, ako aj v časti Európy. Príčiny nárastu počtu ploštíc nie sú známe, ale mohli by sme ho pripísať migračnej politike, cestovnému ruchu a v neposlednom rade aj odolnosti voči väčšine insekticídom.

Podrobne o plošticiach v jednotlivých sekciach PODROBNE O PLOŠTICIACH V JEDNOTLIVÝCH SEKCIÁCH

Štípance od hmyzu

Uštiplo Vás niečo a neviete čo to bolo ?  Toto je zoznam najčastejších uštipnutí hmyzom.

Komáre

Uštipnutie komármje celkom bežné. Je malé, svrbí a dokáže znepríjemniť život  Ak nemáte alergiu, nepríjemné príznaky zmiznú v priebehu niekoľkých dní. Stačí naniesť krém, ktorý je dostupný v každej lekárni. Pokiaľ však budete mať horúčku, opuch alebo zväčšené uzliny – vyhľadajte svojho lekára – tieto príznaky sú prejavom alergickej reakcie.

Blchy

Blchy v dome sa môžu objaviť aj keď nemáte domáce zviera. Vtedy sa môže jednať o blchu ľudskú. Stačí len navštíviť miesto kde sa nachádza a hneď ju máte doma. Uštipnutí je zvyčajne viac a sú menšie. Na koži sa potom objavia malé červené bodky a tiež intenzívne svrbenie. Po uštipnutí blchami stačí ranky umyť peroxidom vodíka, okúpať sa a vyprať oblečenie pri vyššej teplote.

Ploštice

O plošticiach posteľných je cely náš web … 🙂

Pavúky

Vaša koža po uštipnutí pavúkom sa podráždi a začervená. Červená ostáva cca 5-10 dní. Niektoré uštipnutia sú bolestivé. niektoré nie.

Pohryzené miesto umyte mydlom a vodou a potom priložte studený obklad. Ak sa opuch zväčší a miesto je horúce, okamžite vyhľadajte lekára.

Čo je ploštica posteľná?

Ploštice sú často zamienané s iným hmyzom ako sú napr. blchy alebo šváby. Prinášame vám pár tipov ako zaručene rozpoznáte, že sa vo vašom príbytku nachádzajú práve ploštice.

Charakteristika ploštice

Ploštica posteľná (cimex lectularius) je parazitujúci malý, bezkrídly hmyz s plochým telom, ktorý sa živí satím krvi teplokrvných stavovcov. Satie krvi uprednostňuje predovšetkým na ľuďoch a svojich hostiteľov napáda hlavne v noci. Je červeno – hnedkastej farby.  Jej veľkosť je 4 – 5 mm.

Ploštice si často ľudia mýlia s blchami ľudskými alebo švábom obyčajným, pričom ploštice neskáču ani nelietajú, pohybujú sa veľmi rýchlo po podlahách či stenách. Žijú cca 2,5 až 3 metre od miesta, kde spí hostiteľ. Dospelé jedince sa dožívajú cca 12 mesiacov, pričom ak sa nachádzajú v prostredí, kde je teplota cca od 20°C do 28 °C, môžu sa dožiť aj dlhšie. Ploštica ma nedokonalú premenu, od vajíčka až po dospelého jedinca sa zvlečie 5 krát. Vajíčko má len 1mm, jeho podoba je zrnku soli.

Ploštice nepriťahuje nečistota, ale teplo svojho hostiteľa a oxid uhličitý.

Vývoj ploštici posteľnej

  • 1 vajíčko
  • 5 nymfálnych štádií
  • 1 dospelá ploštica ( samček alebo samička)

Samčekovia ploštíc koplujú so samičkami traumaticky – špeciálnym orgánom prepichujú ich telo (najčastejšie so spodnej časti zadočku) a ukladajú do nich spermie

  • doma sania krvi : 5 – 20 minút
  • doba medzi dvoma saniami krvi : 3 -15 dní
  • dĺžka života dospelých ploštíc : 6 – 24 mesiacov
  • doba kladenia vajíčok po párení : 3 – 10 dní, množstvo 5 – 10 denne
  • doba liahnutia : 7 až 15 dní
  • doba prechodu medzi dvoma vývojovými štádiami : 3 – 7 dní
  • celkové množstvo produkcie jednej samičky : 200 – 500 vajíčok

Život ploštice posteľnej

Teplota prostredia Inkubácia vajíčok (dní) trvanie cyklu (od vajička k vajíčku) Odolnosť dospelých ploštíc k hladovaniu(dní)
28 5-6 34 neurčené
23 9 62 70-136
18 20 125 143-260
13 49 neukončený 340-560
7 neliahnú sa neukončený 220-465

Ako rýchlo sa množia plostice

Graf zobrazuje neobmedzené rozmnožovanie ploštice posteľnej po dobu pol roka v prípade ideálnych podmienok a bez akéhokoľvek zásahu človeka. Jedna dospelá samička ploštice môže zniesť približne 1-5 vajíčok denne. Táto štúdia predpokladala, že to bude 1 vajíčko denne. Z vajíčok sa po pár dňoch liahnu malé nymfy, ktoré dospievajú po 30 dňoch. To znamená, že po 30 dňoch už novo-vyliahnuté ploštice môžu tiež začať klásť vajíčka. Ďalším predpokladom bolo, že pri každom vyliahnutí budú 4 samce a 3 samičky. A takto by potom mohlo vyzerať zamorenie (infestácia) plošticami po pol roku, presne 13328 ploštíc.

Ploštice štípance

Či už bývate v dome, byte alebo prevádzkujete ubytovacie zariadenie, je dôležité uvedomiť si, že ploštica posteľná je veľmi odolný hmyz, ktorý bez kŕmenia vydrží prežiť až niekoľko mesiacov. Schopnosť ploštice prežiť bez príjmu potravy závisí aj od teploty daného priestoru.

Správanie ploštice

Ploštice posteľné sajú krv z vášho tela najmä z paží, nôh,chrbtice, tvári, rúk. Krv cicajú všetky vývojové štádia ploštíc. Býva zvykom že najčastejšie pijú krv cca 1 – 2 hod pred rozvidnením. Ploštice môžu sať krv i u ľudí spiacich i cez deň. Pri dlhom hladovaní a vysokom výskytu sa doba satia a predispozičné miesta môžu zásadne zmeniť. Dospelé ploštice sajú krv cca 10 až 15 minút, najmladšie zhruba 3 minúty. Typické sú 3 bodnutia v nepravidelnej línii, ktoré bývajú žartovne pomenované v literatúre ako „raňajky, obed, večera“. Po nakŕmení sa ploštice vrátia do svojich úkrytov, kde trávia potravu, následne začnú znova hľadať poživeň.

Ploštice majú veľmi vyvinuté ústne ústrojenstvo, prebodávajú kožu a do ranky vpúšťajú antikoagulanty a ďalšie látky ako hydraluronidázy, proteázy a kinázy. Krv sajú z vlásočníc, ale možu sať krv aj z poškodených tkanív. Samotné bodnutie človek nepociťuje, nepríjemné sú svrbiace kožné reakcie. Tieto reakcie sú nešpecifické a prakticky sa nedajú odlíšiť od bodnutia iného hmyzu. Avšak reakcie ľudí sú individuálne, pričom sa môže stať, že nebudete mať žiadne príznaky po uštipnutí. U väčšiny ľudí  sa uštipnutie prejaví vznikom červených a neskôr aj svrbiacich kožných vyrážok s priemerom  1 – 2 cm na spomínaných častiach tela. Uštipnutie pripomína napríklad štípanec od komára. V prípade, že človek je citlivejší alebo má oslabenú imunitu, môžu spôsobiť aj zdravotné problémy ako je horúčka či opuchy.

 

Ako sa šíria ploštice

V súčasnosti sa často stretávame s predsudkami a stereotypmi, že ploštice sú známkou špinavého prostredia a vyskytujú sa najmä v sociálne slabších rodinách. To je však obrovský omyl! Tohto nepríjemného spolubývajúceho si kľudne môžete priniesť aj z tých najlepších a najčistejších hotelov.

V domácnostiach sa ploštice šíria hlavne cez leto či bezprostredne po ňom, keďže toto obdobie je pre ne najvhodnejšie z hľadiska migrácie ľudí (víkendové pobyty, dovolenky v hoteloch… ), ale aj klimatické podmienky sú najideálnejšie pre ich šírenie. Cez leto v nočných hodinách putujú cez obvody stien objektov, cez šachty, potrubia či inžinierske siete. Do svojho bytu si ich prenesiete či už v kufri spolu s batožinou, na odeve či v topánkach, alebo ich môžu priniesť aj vaši domáci miláčikovia. Najčastejšie sa ploštice vyskytujú na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú hotely, internáty či nemocnice. Treba mať na pamäti, že ak sa ploštice dostanú do objektu, začnú sa veľmi rýchlo šíriť z jednej miestnosti ďalších.

Ak máte obavy o svoje zdravie kvôli prenosu infekčných ochorení, väčšina lekárov sa zhoduje v tom, že ploštice nijaké choroby ani infekcie neprenášajú. Na druhej strane bolo v laboratórnych podmienkach preukázané, že dokážu hostiteľa nakaziť aj takými hrôzostrašnými ochoreniami ako je mor či HIV.

Ako sa k vám mohli ploštice dostať?

Za novodobým rozmachom šírenia ploštíc stojí rozvoj cestovného ruchu ale aj leteckej dopravy a rezistencia voči insekticídom. Ploštice sa šíria pasívne ako „pasažieri“, ale aj aktívne a to vlastnými silami

Najčastejší spôsob prenosu ploštíc

  • V batožine, po návšteve priestorov, kde boli ploštice : hotely, ubytovne, domácnosti ….
  • Návšteva ľudí pohybujúcich sa v zamorenom prostredí : hotely, ubytovne, domácnosti, domy , internáty, nemocnice ….
  • Kúpou nábytku z druhej ruky (bazárový obchod)
  • Pasívny prenos ploštíc medzi vlastníkmi, nájomníkmi bytových jednotiek bytového domu
  • Aktívny prenos prostredníctvom stupačiek, cez letné obdobie aj po vonkajších obvodových stenách
  • Verejná doprava – vlaky, autobusy, TAXI, letecká doprava …

Aktívny prenos

  • príčiny aktívnej migrácie ploštíc v okolí:
    – nedostatok potravy a hladovanie ploštíc
    – útek oplodnených samičiek odolávajúcich nátlaku samčekov, v ktorých sa hromadí feromón a prenasledujú samičky
  • útek oplodnených samičiek odolávajúcich nátlaku samčekov, v ktorých sa hromadí feromón a prenasledujú samičky
  • v rámci bytového domu – cez kúrenárske rúry, chodby, fasády, stupačky
  • pri nedostatku potravy – najkôr migrujú dospelé ploštice a vyššie vývojové štádia
  • ploštice sú schopné pri hladaní potravy prejsť cca 20 – 50 metrov

Pasívny prenos

  • akékoľvek dopravné prostriedky,  nábytok, obrazy , elektronika
  • prostredníctvom ľudí a zvierat v silne zamorených priestoroch
  • šatstvo, batožina

Ako rozoznať výskyt ploštíc

Uštipnutie plošticou posteľnou sa u ľudí prejavuje v podobe kožných vyrážok a svrbenia. Avšak reakcie ľudí sú individuálne, pričom sa môže stať že nebudete mať žiadne príznaky po uštipnutí.

Príznaky uštipnutia plošticou

1.) Zostatky po vzliekaní lariev ploštíc.

2.) Vajíčka. Vajíčka sú veľké cca 1 mm, sú bielej farby, ale len ťažko viditeľné. Ploštice ich lepia na ťažko dostupné miesta.

3.) Živé ploštice.

4.) Hrdzavočervené až červené krvné škvrny na posteľnej bielizni pochádzajúce z ploštíc.

5.) Hnedo zafarbené fekálne škvrnky.

6.) Kožná vyrážka a svrbenie.

Ploštice majú veľmi dobrú schopnosť ukrývaťsa, preto je náročné identifikovať ich. Pri kontrole svojho obydlia skôr nájdete ich stopy (napr. trus, zvlečenú kožu) ako živú plošticu.

Čo robiť, keď sa výskyt ploštice potvrdí?

Zachovajte chladnú hlavu, problém s plošticami je riešiteľný! Najdôležitejšie je však, aby sa sa ploštice nesnažili zlikvidovať sami! Nábytok nevyhadzujte, hrozí že ploštice roznesiete napríklad po schodisku. Ploštice sa dajú spoľahlivo zlikvidovať odborníkom v akomkoľvek nábytku. Odporúčame informovať domovníka / správcu bytov o plošticiach, nemusíte byť jediný komu sa doma zahniezdili ploštice.

Čo robiť a čo nie pri výskyte ploštíc

Zistenie, že máte doma ploštice je bezpochybne veľmi nepríjemné a šokujúce. Doporučujeme v tomto prvotnom šoku, aby ste nábytok a postele hneď nevyhadzovali – pokiaľ bývate v bytovke, hrozí veľké riziko, že pri sťahovaní ploštice jednoducho vytrúsite po chodbe.

ČO NEROBIŤ

  • Nestahujte postele, nábytok po chobne v bytovke ani v rámci bytu.
  • Nestahujte nábytok na chodby, do pivnice, na balóny, povalu/podkrovie
  • Neprenášajte matrace a posteľné prádlo do iných miestností v byte/dome
  • Nealplikujte komerčne dostupné prostriedky : ploštice sú odolné voči vačšine tzv. pyrethroidom, ktoré obsahujú tieto voľne dostupné prostriedky. Použitie  takýchto „sprejov“ docielite to, že ploštice sa rozcelú do celého bytu, pokiaľ bývate v bytovke aj v rámci okolitých bytov

ČO UROBIŤ

  • Prať prádlo na 60 stupňov celzia – zahubí všetky štiadia ploštíc vrátane vajíčok
  • Ak prádlo oprať na 60 stupňov celzia nemôzte, možete ho vložiť do sušičky na 40 stupňov celzia – hynú všetky štádia vrátane vajíčok
  • Pri namožení prádla do studenej vody zahynú všetky vyliahnuté ploštice do 24 hodin, vajička však nie.
  •  Umiestniť veci do mraziaka na 4 dni pri -18 stupňov celzia
  •  Kontaktujte firmu,osobu, krorá je odbone spôsobilá, a má skúsenosť s ich likvidáciou.

Kde sa nachádzajú ploštice

Možno si kladiete otázku, ako je možné, že máte doma ploštice. Odpoveďou je, že ploštica posteľná sa nenachádza len v domácnostiach, ale takmer vo všetkých druhoch objektov ako sú nemocnice, domovy dôchodcov, školy, škôlky, hotely či kancelárske priestory a v neposlednom rade sú aj v dopravných prostriedkoch ako sú vlaky, autobusy či taxi.

Skúste popremýšľať,  kde ste trávili v poslednom období čas, ak ste boli na dovolenke, určite ste bývali v hoteli, penzióne či chate, tam ste možno cestovali vlakom, , autobusom či taxíkom na letisko. Aj tu by sa mohla skrývať odpoveď, ako je možné, že máte doma ploštice.

Ploštice sú druhom hmyzu, ktorý nepriťahuje nečistota, preto sa vylučuje skutočnosť, že sú akou si známkou špinavého prostredia. Počas dňa sa skrývajú v ťažko dostupných miestach. Ploštice sú svetloplaché, preto sa ukrývajú výhradne v tmavých lokalitách, predovšetkým v blízkosti priestorov, kde človek v noci spí.

Všetky vývojové štádiá ploštíc sa zhromažďujú v spoločných úkrytoch pod vplyvom vylučovaného agregačného feromónu, kde dospelé jedince tvoria asi jednu tretinu populácie. V týchto úkrytoch trávéia vätšinu času a krv sajú najčastejšie v noci, kedy je hostiteľ v kľude, hladné však môžu sať aj cez deň.

Najčastejšie plošticu posteľnú nájdete:

  • za obrazmi, lištami plávajúcich podláh, v stoličkách, pohovkách, nočných stolíkoch, záhyboch záclon a pod.
  • Konštrukcie postelí, najmä v miestach spojov a častí priliehajúcich k stene či za švami čalúnení.
  • Matrace, ich švy, zipsy, pružiny.
  • Pod tapetami, kobercami, obrazmi, za podlahovými lištami.
  • Nábytok v bezprostrednej blízkosti postele.
  • V silne infestovaných bytových jednotkách či domoch, prakticky kdekoľvek.

Čo je to ploštica postelná ?

Ploštica posteľná je oválny hrdzavo – hnedý hmyz s veľkosťou cca 4-8mm. Je to prakticky parazit,  ktorý sa živý krvou, vo voľnej prírode ho nenájdete. Na svoju obeť útočí v nočných hodinách, počas spánku hostiteľa. Počas dňa sa ukrýva pri svojom hostiteľovi na teplých a tmavých miestach – matrace , postele, nábytok, za obrazmi, pod tapetami atď. Je odolná, vydrží teploty od -17 °C – do + 49°C.

Samica kladie vajíčka  2 – 5 niekedy až 7 denne, za svoj cca 14 mesačný život ich nakladie zhruba 500. Vajíčka sú lepkavé, samička si ich priliepa na neprístupné tmavé miesta  . Pri izbovej teplote 24°C  sa z nich cca za 6 – 20 dní  vyliahnú 1mm priehľadné nymfy 1. štádia, ktoré sa potrebujú nacicať krvi, aby mohli prejsť do ďalších nymfálnych štádií. Pri priaznivých podmienkach pre plošticu k dospelosti to trvá do 30tich dní. V teplejšom období cicia krv každý druhý až tretí deň, v chladnejšom približne raz do týždňa. Krv cicia tam, kde pokožka je tenšia – krk, oblasť členka , zápästia, ale aj chrbát ruky … Za 5 -10 minút intenzívneho cicania krvi sa ploštica ukryje a Vám ostávajú svrbivé až bolestivé štípance.

Sú ploštice posteľné nebezpečné ?

Ploštice sú otravný hmyz, ktorý znepríjemňuje život ľudom po nociach. Keďže je svetloplachá, v noci je najaktívnejšia. Ploštice Vás môžu doviesť k psychológovi, áno presne tak, aj odborník máva nočné mory! V prípade, že človek je citlivejší alebo má oslabenú imunitu, môžu spôsobiť aj zdravotné problémy ako je horúčka, prípadné opuchy. Je pravdepodobnosť jedna k miliarde , že práve Vy sa vyspíte na hoteli, kde pred Vami spal človek s HIV a aj jeho aj Vás poštípala ploštica. Zatiaľ ale nebolo dokázané nič, čo by ploštica posteľná prenásala.

Po dezinsekcií ploštíc je treba prostredie opustiť ?

Používame prostriedky, ktoré sú zaradené ako nejedy, nie sú zdraviu škodlivé, sú účinné predovšetkým na ploštice a iný druh hmyzu, ale treba mať na zreteli aj tak je to chémia ako napríklad savo! Prostredie nemusíte opustiť, stačí vyvetrať ošetrené priestory

Ploštice sa ešte vrátia?

Zásah proti plošticiam ošetrí Váš byt, nie byt susedov! Aj keď prípravky sú vysokokvalitné s účinnosťou cca 8 týždňov, nie je 100% že sa ploštice neobjavia znovu od Vašich susedov. V prípade veľkého zamorenia nie je vylúčenia migrácia vrámci bytov, migrujú cez zástrčky, v škárach od vedenia radiátorov, stupačky, v letných obdobiach aj cez vonkajších obvodových múrov.

Ako sa šíria ploštice?

Ploštice sa šíria migráciou obyvateľstva, ktorá je spôsobená hlavne turistikou a cestovaním za prácou. Ploštice sa k Vám môžu dostať aj z hniezda, ktoré máte pod oknom.

Súvis so slabou hygienou?

Slabý hygienický status nie je príčinou výskytu ploštici posteľnej, aj keď mnohí ľudia sa toho domnievajú. Ploštice trápia aj luxusné domy, najlepšie hotely, pričom hygiena v 5* hotely je hygiena na mieste.